top of page

INFLUENCERMAN

INFLUENCER MARKETING | Türkiye'nin Influencer Ajansı

influencer-marketing-nedir-influencerman

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing nedir sorusunun cevabı aslında çok basit. Dilimize etkileyici pazarlama olarak çevrilebilir. Teknik anlamda influencer marketing, Instagram, Youtube gibi büyük kitlelere ulaşmış sosyal medya araçları üzerinde doğal pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

Influencer’lar farklı şekilde isimlendirilebilir. Bunlara örnek olarak blogger, Youtuber, traveller, fenomen ve Youtube vlogger gibi şeklinde tanımlarla kendilerini ifade etmektedirler. Kendi yetenekleri çerçevesinde sadık bir takipçi kitlesi yaratan influencerlar, bu kitle üzerinde ikna yeteneğine sahiptir. Kitle üzerinde güven oluştururlar. Bir nevi kitlelerin yeni dijital arkadaşı olarak nitelendirilebilir.

Influencer Marketing'de Gerçeklerle Yüzleşmeye Hazır Mısınız ?

influencer-marketing-gercekler

Influencerlar gönderi başına ücret almakta ve bu ücret kriteri onların sahip oldukları beğeni ve takipçi sayılarıyla doğru oranlılı olarak artış göstermektedir. Influencerlar gelirlerini artırabilmek için kimi zaman doğal olmayan yollardan takipçi ve beğeni satın alma yolunu tercih edebilirler. Mevcut yapının şeffaflığının olmaması onları bu yönde teşvik etmektedir. 

Aynı zamanda sahte hesaplar instagram üzerinde varlıklarını sürdürebilmek ve kitleyi inandırabilmek için influencer hesaplarını takip etmektedir. Mevcut sistem üzerinde % 15'e kadar sahte takipçi kabul edilebilir konumdadır.

Ancak yapılan analizlerde büyük markaların tercih ettiği influencerların kimi zaman sadece % 6'ları bulan gerçek takipçi oranlarına sahip influencelara ödeme yaptığını biliyor muydunuz ?

Sahte Hesaplar Influencer Marketing Kampanyanızı Nasıl Etkiler ?

influencer-marketing-sahte-hesap

Sahte erişimlerle güçlü gösterilen hesaplarla yapılan kampanyalar öncelikle markanızın güven endeksini düşürecektir. Bu hesaplarla yapılan kampanyalar filtrelerden ve seçicilikten uzaktır. Bu nedenle eriştiğiniz kitle içerisindeki  muhtemel alıcı üzerinde dahi güven kaybı yaşama ihtimali vardır. 500K 'lık kitle için  ödeme sonrası sadece 50K 'lık bir kitleye ulaşabilmek muhtemel sonuçlardır. Bu erişim sosyal medya sağlayıcısı tarafından yine de 500K olarak gösterilecektir. Instagram ve diğer sosyal medya araçları henüz dahili sahte hesaplarını temizleyemişlerdir. Instagram sadece son güncellemesinde 10 Milyon @instagram hesabı takipcisini kaybetmiştir. Bu da bizlere influencerlarda olabilecek sahte hesap sayısı hakkında bilgi vermektedir.

Influencer Marketing Kampanyanızı Nasıl Sağlam Temellere Oturtabilirsiniz ?

Fraud-Detection analizi yapılmamış kitlelerle kampanya başlatmanız markanıza değer kazandırmaz. Sadece gönderi etkileşim ölçümü, markanızın gerçek kitleye ulaştığını ifade etmez.

Etkileşimler 3.part yazılımlarla yükseltilebilir. Sadece influencer tarafından sağlanan data üzerinden değil, teknolojile ve gerçek-zamanlı verilerle sosyal medyayı şeffaflaştırıyoruz.

influencer-marketing-micro-influencer

Influencer Marketing'in Markanıza Katkısı

Dijital dünyanın yeni kanaat önderleri influencer’lar da aynı markanızın hedef kitlesinin davranışlarını değiştirme ve düşüncelerini yeniden yapılandırma yetisine sahiptir. Influencer marketing stratejisinde dijital dünyanın yeni kanaat önderlerinin gücünden faydalanılarak, markanızın hedef kitlesinin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesi sağlanabilir.

Güven ve samimiyet üzerine kurulmuş bu ilişki, özellikle sosyal medya üzerinde vakit geçiren Z kuşağı için, geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha kalıcı ve satışa odaklı etkili yaratacaktır.

Influencer Marketing'in Gücü Nereden Geliyor ?

influencer-marketing-instagram-influence

 Influncer marketing  gücünü 3 temel  kaynaktan alır:

Bunlardan ilki sosyal erişimdir. Günlük hayatınıza arkadaş çevrenizden biriymiş gibi dahil olurlar. Sizler gibi sosyal medya araçları sayesinde ile milyonlarca bireye erişebilirler.

İkinci etken faktör, orijinal içerik üreticileri olmalarıdır. Influencer'lar, etki yaratan, yaratıcı ve pazarlama odaklı orijinal içerik üreticileri olmak zorundadır.

Son ve en önemli faktör ise tüketici güveni edinmiş olmalarıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi influencer'lar yaşamımızda dijital arkadaş olarak yer alır. Onların kullandığı ürünler kullanıcı gözünde filtrelenmiş ve kaliteli olarak sınıflandırılabilecek şekilde etki etmektedir. Influencer'lar bu nedenle bir fikri ya da ürünü geleneksel yöntemlere göre daha hızlı benimsetebilir.

Influencer Marketing'de Dikkat Edilmesi Gerekenler

influencer-marketing-turkiye-influencerm

Influencer Marketing kampanyasında başarıyı yakalamak için dikkat edilmesi gereken temel hususlar var. İlk önceliğimiz tanıtım yapılacak influencer seçimidir.

 

İkinci mihenk taşı, oluşturulacak içeriğin kalitesidir. Oluşturulacak içerik geleneksel yöntemlerden uzak olmalı ve kitlenin dikkatini çekebilmesi için özenle hazırlanmalıdır. Burada büyük firmalar örnek alınabilir. Dönemsel olarak hazırlanmış ses getiren reklam stratejileri sizler için iyi birer rehber olabilir.

 

Son temel faktör ise, tercih edilecek sosyal medya platformudur. Tüm bu üç taş birbiriyle doğal bağlı olarak oluşturulmalıdır. Sadece bir influencer'ın kitleye erişiminin güçlü olması, bu kampanyada size başarıyı getirmez. Doğru reklam içeriği ve doğru mecra seçimi pazarlanacak ürün açısından kritik bir önem arz etmektedir.

Doğru Influencer Markteting Stratejisini Nasıl Belirleriz ?

Türkiye'nin Influencer Marketing Ajansı Influencer MAN ekibi tarafından hedef kitlenize ulaşabileceğiniz etkili pazarlama kampanyası doğrulanmış ve brief öncesi analiz edilmiş influencer'lar birlikte tarafınıza sunulmaktadır. Kampanya stratejisi ve maksimum etkileşim elde edebilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

influencer-marketing-şirketleri

Influencer Marketing Ne Değildir ?

Influencer’lar, kendi markalarını oluşturmak ve izleyicilerini geliştirmek için zaman harcayan insanlardır; doğal olarak itibarlarını ve onlara güvenen insanları koruyacaklar. Sabırlı olan ve her seferinde bir organik takipçisi olan sosyal medyada başarılı olmaya odaklanan influencer’lar başarılı olmaktadır. Sosyal Medya ve İçerik Pazarlama yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım gerektirir. Sektörünüzdeki otoritenizi, güvenilirliğinizi ve düşünce liderliğinizi viral bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu, sunduğunuz herhangi bir şeyle eşanlamlı hale gelmekle ilgili, tıpkı insanların kağıt mendil yerine selpak istediklerini söylemeleri gibi. Sosyal Medya Pazarlama, sadık ve etkin takipçileri elde etmek için yavaş bir oyundur. Influencer marketing, takipçilerinin kalplerine ve zihinlerine girmek için en etkili yoldur

Bu güç gerçek mi ?

influencer-marketing-pdf

Tüketicilerin% 92'si , ağızdan ağza tavsiyeye diğer reklam türlerine göre daha fazla güvendiklerini söylüyor. Ve milenyum nesile gelince, % 40'ı en sevdikleri YouTube kişiliğinin “onları arkadaşlarından daha iyi anladığını” söylüyor . Bu, ağızdan ağıza bilgi bilgisini ücretli televizyon, dergi ve gazete reklamlarına göre öncelik sırasına koymamızın genel bir değişiminin parçası ve bu gayri resmi marka elçilerinin gücünü göz ardı etmek zor. Influencer marketing, şirketlere sosyal kanıtların gücünden yararlanma fırsatı verirken, büyük bir takipçi kitlesi sahip olan markalara güveniyor.

Neden InfluencerMAN ile Çalışmalıyız ?

influencer-marketing-nedir-influencerman

Tüm kampanyalar veri odaklı ve teknoloji altyapısı üzerinden hazırlanmaktadır. Geleneksel analiz yöntemleri yerine yapay zeka tabanlı fraud analize sahip dahili influencer analiz yazılımı üzerinden teklifler hazırlanmakta. Marka ve kampanya uyumu kontrol edilerek en uygun influencerlar ile iletişime geçilerek, hızlı ve etkin bir brief raporu oluşturulmaktadır.

Nasıl Influencer Marketing Teklifi Alabilrim ?
bottom of page